ARTYKUŁY

Jakie są dostępne dane? Czyli o informacjach w OsiadanieTerenu.pl

Osiadanie terenu to powolny ruch gruntu, w wyniku którego powierzchnia terenu ulega obniżeniu i powstaje niecka. Zagraża to inwestycjom i osobom znajdującym się w ich otoczeniu, dlatego warto upewnić się, czy Twoja nieruchomość jest bezpieczna. Przedsiębiorstwo górnicze odpowiedzialne za szkody nie zawsze chce udostępniać informacje o ich zasięgu, a pomiary naziemne są drogie i czasochłonne. Dzięki serwisowi OsiadanieTerenu.pl otrzymasz wszystkie potrzebne informacje o osiadaniu w 48 godzin.  

Bądź świadomy zagrożenia i zabezpiecz swój dom 

Pogórnicze osiadanie terenu może wystąpić w okolicy każdej kopalni na terenie całego kraju. Warto więc wiedzieć, czy nasza działka znajduje się na obszarze górniczym – informacja o tym dostępna jest na portalu OsiadanieTerenu.pl, jako mapa szkód górniczych:  

  • Dowiedz się gdzie występują niecki obniżeniowe, możesz je łatwo odczytać bezpośrednio z mapy dostępnej w serwisie; 
  • Poznaj   wartości obniżeń terenu, dzięki graficznemu przedstawieniu izolinii osiadań; 
  • Wiedza o występowaniu szkód górniczych, umożliwi Ci zabezpieczenie Twojej nieruchomości przed zagrożeniem; 
  • Raport z monitoringu osiadania gruntu, możesz wykorzystać jako dowód w sprawie   o odszkodowanie od kopalni
Mapa z fragmentem obecnie monitorowanego terenu. Na zamówienie opracowujemy usługę dla innych obszarów kraju.

Mapa z fragmentem obecnie monitorowanego terenu. Na zamówienie opracowujemy usługę dla innych obszarów kraju.


Jakie informacje o osiadaniu są dostępne w serwisie? 

Raport wygenerowany w serwisie osiadanieterenu.pl, to nie tylko tabela informacji wypełniona cyframi. W dokumencie znajdziesz mapy przedstawiające oddziaływanie osiadania na Twoją działkę i budynki, które znajdują się na niej. Na stronie OsiadanieTerenu.pl, bezpośrednio w oknie mapy masz możliwość włączenia wielu dodatkowych warstw zawierających bardzo przydatne informacje, m.in.:

●       informacje o działkach widoczne są granice działek pochodzące z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) wraz z ich numerami;

●       informacje o budynkach przedstawienie  budynków, na podstawie danych GUGiK pochodzących z bazy danych obiektów topograficznych;

●       informacje o terenach górniczych wybranie tej warstwy spowoduje włączenie zasięgów oddziaływania kopalni;

●       informacje o osiadaniu najważniejsza warstwa w całym serwisie, zawiera graficzne przedstawienie sumarycznego osiadania terenu od 2014 roku do teraz;

●       informacje o osiadaniu w czasie warstwa umożliwiająca przeglądanie archiwalnych danych o osiadaniu.

●       informacje o przewidywanym osiadaniu ruchy terenu na podstawie dostępnych planów ruchu kopalń (dostępność warstwy zależna od możliwości uzyskania danych);

Dodatkowe usługi - WMS i API

Dodatkowo, pod warstwami znajdziesz przycisk WMS. Pomoże on wykorzystać dane o osiadaniu w innym miejscu. Web Map Service możesz podłączyć w dowolnym zewnętrznym oprogramowaniu GIS, obsługującym standardy OGC (Open Geospatial Consortium). 

Ponadto, rozwiązania dostępne w OsiadanieTerenu.pl możesz wdrożyć do używanych przez siebie aplikacji za pomocą API, które powstało z myślą o zewnętrznych dostawcach usług oraz o programistach pracujących w organizacjach korzystających z najnowszych technologii. Jest to propozycja dla tych deweloperów, którzy chcą dodać do swoich aplikacji informacje o osiadaniach terenu, aby stanowiła wartość dodaną. 

Wykorzystaj dostępne API, aby zautomatyzować operacje dostępne na portalu OsiadanieTerenu.pl. Zaimportowanie dostępnych funkcji umożliwi Ci między innymi pełną obsługę konta i mapy; sprawne zarządzenie całym terenem administracyjnym za pomocą odpowiednich zapytań czy też szybkie pobieranie wybranych informacji dla wskazanego terenu. Dzięki temu możesz usprawnić procesy wykorzystywane między innymi w geoportalach czy systemach smart city. Zaimportowane zapytania do własnego systemu nie wymagają długich i kosztownych szkoleń z obsługi, a umożliwiają rozszerzenie działalności aplikacji.


Skąd pochodzą dane ? 

Firma SATIM posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w przetwarzaniu zdjęć satelitarnych w zrozumiałe informacje. Dane prezentowane w serwisie to opracowania własne, które powstały na podstawie zdjęć satelitarnych ESA Sentinel-1.  SATDEFO wykorzystuje interferometrię radarową — metodę znaną od lat 90 XX wieku, której skuteczność potwierdzona jest wieloma badaniami naukowymi.  

Informację o aktualności danych znajdziesz w oknie mapy, pod listą warstw możliwych do wyświetlenia. Aktualizujemy nasze źródła na bieżąco, ponieważ chcemy, aby informacje o osiadaniach były aktualne. Dzięki temu, możesz kontrolować szkody górnicze w czasie zbliżonym do rzeczywistego! 

Strzałka wskazuje gdzie znajdziesz informację o aktualności danych.

Strzałka wskazuje gdzie znajdziesz informację o aktualności danych.


Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możemy dać Ci dostęp do informacji, których zebranie za pomocą klasycznych metod pomiarów naziemnych pochłonęłoby niewyobrażalnie większe zasoby czasu, pracy i pieniędzy.  

Autor: Daria Soszyńska

Sprawdź, czy na Twojej działce występuje osiadanie terenu

Bądź świadomy występujących przemieszczeń terenu i zacznij działać. Dowiedz się, czy Twoja działka leży w zasięgu obniżenia terenu i zabezpiecz swoją nieruchomość, zanim dojdzie do strat.

Zaufali nam

Klienci Satim
Klienci Satim
Klienci Satim
Klienci Satim